Танкове като ДОТ в България

Паметници, история, дейности, които са свързани с историческото наследство.

Re: Танкове като ДОТ в България

Мнениеот p373r » 24 Юни 2011, 20:26

ARTU написа:Ами как да не гадаем

По мъжки. Все си мисля, че тук има регистрирани само 2-3 дами и нито една все още не е уважила темата. Мисли на глас по барековски "Имаме новина!" не са полезни никому, още повече да се канализира всеобщия негативизъм по посока на хора, които си вършат работата. Вместо да се пишат фермани - пишете в НВИМ и МО, поискайте информация, предложете спонсорство, дарителство, експертна помощ. Що се плюе по хора, които вършат работа не мога да разбера?
като нещо много апокрифно започна т.нар. "реставрация",

МО си е МО. Апокрифно ще платим 5 вертолета Пантер и ще получим 3. Оценките - предлагам по резултати. Другото са догадки и теории.
тайни експерти, тайни експертни мнения

Ми нали ги пише кои са експертите? НВИМ, авторът на изданието за БТТ от 1935-45, Б. Димитров в ролята му на оценител и още много. Имате контакти с част от тях - на мен също ми е интересно.
недостъпна база, липса на снимки, допуск за привилигеровани...

"Живо" поделение, в което има не само корубите-тема на тези горещи писания. Ти си служил - пускахте ли който иска да погледа танковете в поделението? Снимки на собственост на МО. Допуск за когото МО реши, че е целесъобразно - ограничен кръг хора, но тук пишат поне двама такива. Нали имаше регламент за достъп до информация и журналистите се ползват - ето вратичка.
Никаква обратна връзка,

Ама поръчител на възстановяването е МО/НВИМ, не конкретно ти и аз, та затова обратната връзка отива натам. И информация е редно да се иска от там.
липса на историческа достоверност...

Е по какво съдим, щом нямаме достъп, снимки и т.н.? :)
He's crazy Lou, he builds toy airplanes!
Ooh! Whip Me, Beat Me, Make Me Carve Laminated Sheet Styrene!
Аватар
p373r
Маниак
Маниак

Мнениеот ARTU » 24 Юни 2011, 20:47

По какво съдим ли? По това, което обикновено става. Много шум за нищо. Лайна в целофан. Сори.
Активни проекти: FW-190A-8/R-11 (REV) ██[][][] ; FW-190F-8 (REV) ██[][][]
Аватар
ARTU
Домакин
Домакин

Мнениеот p373r » 24 Юни 2011, 20:56

Добре де - нали беше тайно, как става шумно? Шумно стана от два поста, в които човек явно неслужил на танкове каза как срязването на един вал и една спирачна лента са унищожили машините, и това бе достатъчно да тръгне лавина от такива мнения.

Предлагам да я караме кротичко, хората да си бачкат, =VNVV=Rosev може да качва някоя снимка от време на време и да ни информира - ако това няма да е проблем - и да видим как върви. Може и още някой да пробие в МО, знае ли човек? Току-виж пък станало тоя път :)
He's crazy Lou, he builds toy airplanes!
Ooh! Whip Me, Beat Me, Make Me Carve Laminated Sheet Styrene!
Аватар
p373r
Маниак
Маниак

Мнениеот valko-bg » 24 Юни 2011, 21:20

Сивата маса написа:Ще си позволя и аз да Ви задам една гатанка - Танк с тръжен номер No. 97 (за съжаление, не зная как да кача снимката му), какъв вариант е, кой е номерът на корпуса му (въпреки, че табелката липсва. Човек трябва да е доста семпъл в горната част на телосложението си и да няма никаква представа от военна отчетност, за да си мисли, че сваляйки идентификационната табелка на дадена бойна машина, държи историята и в ръцете си и не може да се установи коя е машината), кой е бил номерът на двигателя, кой е бил военният му номер, кой е бил тактическият му номер, къде е била зачислен на служба, какъв е бил бойният му служебният му път от производството до изваждането му от УЛ?

Изображение

Изображение

Чист "Джей" или "Йот" :) вариант. Шаси № 110294. Оръдие № R 3458. Военен номер- В 60403. ОКАБ Шарково. Номера на куполата няма да го показвам, номера на двигателя няма да е интересен (то и без това двигателя го няма), да не излезе, че съм голям специалист и аз по танкове. :D :D :D По същата причина няма да ти цитирам и тактическия му номер, къде е бил зачислен, къде е служил и до кога. :) Всичко го има във военния архив, нали?!? :) Има и архивни снимки. Оглозган до "кости". Оръдието също щеше да "отлети", беше въпрос на време, но се вдигна пушилката. Налични са и снимки от закопаното му състояние, но такива, на този танк бяха едни от първите появили се в интернет пространството, тъй, че няма какво да Ви ангажирам вниманието с глупости. Табелка за съжаление, наистина нямаше. :) Но, тя информацията все още си е на танка, не на табелката. :D :D :D
... Друга гатанка?!? :)

Сега ПОСЛЕДНО, публично разяснение на един друг въпрос на г- н Сивата маса, както и на останалите люде, които ги мъчи неизвестността, с какви складови наличности лично аз разполагам, относто окомплектоването на извадените немски танкове от отбранителната линия:
1. Двигател- НЕ Е НАЛИЧЕН (НЯМАМ);
2. Трансмисия- НЕ Е НАЛИЧНА (НЯМАМ);
3. Оръдейна система- НЕ Е НАЛИЧНА (НЯМАМ);
4. Ходова система (висчи елементи)- НЕ Е НАЛИЧНА (НЯМАМ);
5. Вериги- НЕ СА НАЛИЧНИ (НЯМАМ);
6. Допълнително въоръжение- НЕ Е НАЛИЧНО (НЯМАМ);
7. Радиоборудване- НЕ Е НАЛИЧЕН (НЯМАМ);

В наличност:
Няколко железа, измежду които механизма за бордовата картечница, няколко педала (ма то в тая държава педали да искаш), няколко дръжки, скоби и куки, и дузина болтове и гайки от 3- 4 танка от ОКАБ- Левка. Ако не ги бях взел, щяха да си заминат със самите танкове за скраб (вижте темата по- напред). Такива боклуци по останалите танкове в Пионерските казарми- Бол! Ако закъсат в Сливен и допрат до тях- С радост ще Ви ги дам. :)
Има достатъчно "излишни машини, от които може да се вземат отделни елементи (ако това е идеята), за да се окомплектоват бъдещите музейни. Т. е., да се направи така нареченото ремонтиране.
Относно пълното възстановяване, хората на запад вземат даден елемент и му правят точно копие. Сглобяват копията и "подкарват" възстановена реплика. Не ми е известно някой да е литнал наново с паднал Месершмит. :D
Що се отнася до скоростни кутии, трансмисии и др. такива "вътрешности" на тези танкове, ако позволите един съвет:
Ако има умни люде, то тези неща трябва да се извадят от всички машини (в музеен вариант не са им нужни) и от тях да се направи една допълнителна експозиция, с добре отремонтирани и боядсани музейни експонати, а не да гният невидими в танковете. Поне от това, което аз съм видял по чуждите музеи, умните хора така правят. Така и музейната експозиция ще се разрасне, ще бъде по- интересна и може да се обособи като външна и вътрешна.
Ако някой е решил да кара немски танк, нещата стоят по друг начин.
Искрено се радвам, че ремонта по тези танкове за музейни цели започна. По- добре грешно, но в България, отколкото вярно, но чуждо. :)
Желая спорна работа на хората от ремонтната работилница и дано час по скоро да видим "Музей на бойната слава" в Ямбол и изложени в него голям брой немски танкове били на въоръжение в нашата армия през ВСВ и след нея.
Това бе целта и за нея аз се "дуех".
Със здраве!
Валентин Петров
Аватар
valko-bg
Ненадминат
Ненадминат

Мнениеот Trimastiki » 24 Юни 2011, 23:59

Сорка, че правя една вметка на неграмотник, ама мога ли да знам какво все пак се цели:

1. На Дивия Запад правят шоуто на Бъфало Бил и индинаците: там всичко трябва да е като живо - танкът да пили гуми :D уупс, вериги :lol:

2. Нормалната европейска музейна практика предполага максимално достоверен стационарен експонат

3. А за у нас... вие сте правили ЗИСа и знаете в какво състояние е сега.

Та 1, 2 , 3? Какво очакваме?

Защото ако говорим за частен колекционер, дето или ще си начеше крастата, или ще го шитне по търгове с добра печалба - ОК, нека пили гуми.

Ако говорим да запазим паметта - нека е в параметрите на т.2 (Що са дни напред са, технологията ще се развива, ще намерим чалъм по-късно, при по-добри времена да го вкараме в т.1. Ако ще и сега да изглежда невъзможно. Което не става с пари, става с много пари 8) ).

Питам, за да се ограмотя, не да налагам мнение. Наздраве!
Аватар
Trimastiki
Напреднал
Напреднал

Мнениеот Walther » 25 Юни 2011, 09:22

Eвропейската практика въобще не е такава! Напротив, все повече стремежът в Европа е експонатите да са в работно състояние и редовно да се правят великолепни шоута с представяне на машините пред голяма публика. Просто потърси информация за грандиозното шоу в Белтринг /Великобритания/, където ежегодно се събират по над 3500 возила. Или за великолепните демонстрации в Сомюр, Франция, където е мястото да се видят Пантера, Тигър, Кралски тигър и т.н. на собствен ход. Същото се прави и в Танковия музей Мюнстир /Германия/. Музеят в Оферлоон /Холандия/ ежегодно събира любители и колекционери от цял свят, там даже човек може да се повози на немски машини от войната. Подобни неща се правят и в Чехия, Полша, а да не пропускаме в никакъв случай и Кубинка, Русия, където възстановяват танковете един по един до работно състояние и редовно правят шоу за публиката. Та, толкова за европейската стационарност! Стационарни са там, където няма пари и/или не им се занимава. А иначе тенденцията и в частни колекции, и в национални музеи е всичко да се реставрира и да се представя на ход.
Walther
Начинаещ
Начинаещ

Мнениеот valko-bg » 25 Юни 2011, 11:10

Walther написа:Eвропейската практика въобще не е такава! Напротив, все повече стремежът в Европа е експонатите да са в работно състояние и редовно да се правят великолепни шоута с представяне на машините пред голяма публика. ... Та, толкова за европейската стационарност! Стационарни са там, където няма пари и/или не им се занимава. А иначе тенденцията и в частни колекции, и в национални музеи е всичко да се реставрира и да се представя на ход.

По същата тази практика нашите европейски събратя ни наложиха изискване, нашите музейни експонати да са обезопасени максимално откъм каквото и да е движение и въоръжение, да не вземем да им се разсърдим и да ги нападнем с тях. Пример за това са двата Су- 22, МиГ- 23 БН и МиГ- 23 в Крумово. Самолети, дадени на музея за експонати напълно оборудвани и с ресурс, но по западно изискване за безопасност, им отрошиха лопатките на турбините, пробиха валовете на двигатея, напълниха резервоарите с цимент, оръжейните системи също, орязаха им електрическата инсталация, повредиха хидравликата на шасито и още ред други глупости, да не би някой от нас като изперка, да вземе да подкачи две ракети на някой самолет и да литне от Крумово да ги нападне. Светъл пример за западна подигравка в тази насока е как накараха преди време Божо да „затапи” чевите на картечницата на Ми- 24 в НИМ, да не вземе да гръмне посланика на Испания, който отишъл да посети музея. Специална нота до него имаше за това. Той ги уви с ПВЦ лента. Ако аз бях Директор, този въобще нямаше да го пусна в музея. Този въртолет също е с ресурс и питайте Божидар Димитров какво му е струлаво, за да отблъсне желанието на западните ни събратя да „обезопасят” и него.
Или казано с две думи- Никой на запад няма сметка у нас да има автентична и в движение военна техника, най- вече музейна. При частниците нещата седят по друг начин. Това най- вероятно е една от причините пари в тази насока да не се отпускат, а да се дават за войнишки фасул и любовни караулки.
Затова, при тази ситуация, предложението ми в предния пост май е по- правилното и разумно.
Валентин Петров
Аватар
valko-bg
Ненадминат
Ненадминат

Мнениеот Trimastiki » 25 Юни 2011, 11:35

Основополагащ принцип в музейната реставрационна намеса (нещо като първия закон на роботиката от Азимов) е обратимостта. Демек, това което е пипано по експоната, да може да бъде занулено, когато се появи по-добра технология, повече пари, по-добри условия и т.н. Ако се спази това, каквото и да направят сега с тези танкове, все ще е за добро. Поне ще се спре гниенето и ръждясването, а и ще се заведат на отчет поне, та няма да заминат за скрап или да отплуват на безценица по чужди частни колекции.
Аватар
Trimastiki
Напреднал
Напреднал

Мнениеот aaaaa » 27 Юни 2011, 09:32

Е колеги , спора тръгна в грешна посока.Всеки взе да защитава собствената си точка с предположения.Всички , или повечето знаем, че в Мюнстер въобще няма военен музей.Той е в Мунстер и който е бил там знае , че там е и танковото училище на Бундесфера,а Мюнстер е просто студентски град. :P Но спора разбира се не е в това.Аз пак простичко искам да попитам дали при определяне на заданието за възстановяване има заложени определени цели и какви са те.А защо да не се каже и какъв ресурс е заделен.Ако се приеме , че това е перспективна работа , но МО няма нужните пари, ами нека се използва партньорството с бъдещия Ямболски музей, разбирай община Ямбол, която да потърси финансиране и нещата да вървят нормално.Защото тази идея сега нещо временно , а след време повече,не работи.В милата ни татковина временните неща са най постоянни.И Artu е прав - защо се повтарят грешките от НВИМ.Все пак това е музей, който се издържа от нашите данъци , както и прехвалената работилница в Сливен.Така, че имаме право да знаем за какво се харчат пари , особено след фурора по вестниците преди години .А за Божо експерта по добре в този форум да не говорим.Мисля, че тук дискутират сериозни хора.И моля ви не пишете ОКАБ Шарково.Първо такова поделение не е имало, а второ и такъв населен пункт.А който е карал техника излязла от армейската работилница в Сливен нека не говори за сръчни майстори.
aaaaa
Начинаещ
Начинаещ

Мнениеот Walther » 27 Юни 2011, 10:25

На западняците едвали им пука чак толкова за нещата в нашите музеи. Да не кажа, че даже никак. Лошото е, че някои българи се интересуват от нещата в музеите :D Чудесен пример е оръжейната сбирка в НВИМ. Великолепни образци настари и редки оръжия са били обезопасени чрез безобразно, варварско заваряване на най-различни места и пробиване на шипоки отверстия на възможно най-видната част. Адско разрушение, но важното е било някой враг на народа да не вземе да намери патрони и да гръмне някой мил и скъп народен другар :D Дори и уинчестерът на Каблешков /в Копривщица/ е разпробит като флейта! Ето, това ме впечатлява мен истински. А не цимента вътре в резервоар или разрушаването на бойните системи на модерно оръжие, оставено общо взето безстопанствено в авиомузея. Не ме разбирай погрешно, ако зависеше от мен не би било така....... но никак не зависи от мен! Просто фактът е, че оръжието в българските музеи винаги е било и вероятнои занапред ще е обект на варваризъм.
Walther
Начинаещ
Начинаещ

Мнениеот Milowitz » 27 Юни 2011, 13:15

Адско разрушение, но важното е било някой враг на народа да не вземе да намери патрони и да гръмне някой мил и скъп народен другар

Да,другарите заваряваха ама съхраняваха,а господата не заваряват,а продават.Изобщо,виновна е тройната коалиция и мръсните комунисти.Матрицата!

но МО няма нужните пари, ами нека се използва партньорството с бъдещия Ямболски музей, разбирай община Ямбол, която да потърси финансиране и нещата да вървят нормално.

А Ямбол има ли пари!Понякога ми става жал за Добромир,на какво вито хоро се е хванал.Истината е ,че са нужни частни дарители.Нека отворят музея,да се заприходи техниката,да се инвентаризира и да се оформи документално.Тогава да се хващаме на работа и за портмонетата.По времето на триглавата ламя,разните му там бели ризки от Ямбол,като депутати,областни,кметове и т.н.искаха да използват терените на бившите казарми,за да строят жилищни квартали,а музея беше удобния претекст.Да де ама строителството умря,вече никой там няма желание да строи и кокошкарник,камо ли ж.к.Така,че там няма пари.Както и освежаването на танковете в Сливен е без пари.Трябват нормални преценки,проекти,финансиране,изпълнители и тогава да се вика "хоп".Всичко останало си е "българска" му работа.
Любомир Николов (Мilowitz)

Изображение
Аватар
Milowitz
Ненадминат
Ненадминат

Мнениеот aaaaa » 27 Юни 2011, 14:33

А бе не знам в Ямбол пари има ли , но като чета интервютата на кмета- ми то всичко е ок, страхотна стратегия и т.н. голям размах и приходи от туризъм несекващ.Тези хора просто не са добре или ние сме балами да им вярваме.На всеки средно интелигентен е ясно, че такива проекти са най лесни за крадене на пари, защото разходите се калкулират некоректно и по неясни критерии и правила.Та това с музея е ялова работа, ама има време да се надяваме.На есен друг кмет, друг приоритет.А на Добромир му е хоби, значи кеф.А кефа както знаем цена няма.Между впрочем, някой преди време беше писал, че излязло нещо ново.Дайте инфо и на нас , които не сме навътре в нещата.
aaaaa
Начинаещ
Начинаещ

Мнениеот =VNVV=Rosev » 27 Юни 2011, 15:43

Миналата седмица най после Ямбол стана собственик на 8 декара от "Пионерните казарми" тоест бъдещия музей на "Бойната Слава" вече има първия най важен елемент-територия.Сега с ускорени темпове тече процедурата по регистрация.Танковете де юре са все още собственост на М.О.На този етап се опитваме в процеса на първоначална реставрация те да придобият вид -външен експонат.Най драстична на този етап е липсата на вериги заради това в момента водим преговори за отливане на такива от чугун.За сега все още нямаме цена за единичен трак -на машина са нужни по 200бр. за да потърсим и спонсор за 2-3 комплекта.За вътрешната компановка всичко е почистено и чака по-добри времена.Имайки в предвид че не всичко става от раз на първо време могат да се изложат 3-4 машини които имат най добър вид а останалите да пристигат след като придобия възможно най завършен външен вид.
Та по въпроса за парите -ще се стигне и до тях но за сега е нужна боя и по възможност 2-3 комплекта вериги.За боята имаше доброволец -ама нещо не се е обадил, а за веригите първо да видим цената.
Впрочем в музея ще има не само танкове но това е друга тема.
Аватар
=VNVV=Rosev
Ненадминат
Ненадминат

Мнениеот Сивата маса » 27 Юни 2011, 19:10

След отправената ми забележка, че това е предимно моделистки форум, бях решил да не досаждам повече с присъствието си тук. Все пак ще го направя.
Да карам по ред
1. До г-н Валентин Петров - "ОКАБ Шарково" Няма такъв, г-н Петров
"Номера на куполата няма да го показвам, номера на двигателя няма да е интересен (то и без това двигателя го няма. По същата причина няма да ти цитирам и тактическия му номер, къде е бил зачислен, къде е служил и до кога)"Що такава скромност г-н Петров? Дали щото не ги знаете? Опровергайте ме, моля Ви.
"да не излезе, че съм голям специалист и аз по танкове" Спокойно, няма опасност някой да си го помисли - достатъчно е се да погледнат обясненията Ви към моделистите по танковите въпроси. Както и твърденията Ви в тази тема - "Валко беше тръгнал за Пантерки и ги откри" :lol: Ако сте ги открили - евала. Ама не сте :eusa_naughty:
"... Друга гатанка?!?" Ще я имате, стига да желаете. Но само след като отговорите изцяло на старата гатанка. Нещо, гледам, скромничите. Защо така? Не сте такъв човек!
"По същата тази практика нашите европейски събратя ни наложиха изискване, нашите музейни експонати да са обезопасени максимално откъм каквото и да е движение и въоръжение" Така ли?! И с коя договорка - между кои държавни институции се е появило това изискване?

2. До уважаемия АРТУ
След като съм обещал, ще има 30л. боя в цвят какъвто се реши от експерти, а не от самозванци.

3. До уважаемия =VNVV=Rosev
"За боята имаше доброволец -ама нещо не се е обадил" Както писах - имате я, веднага след уточняване на цвета. 5 дни след момента в който има яснота за цвета, Ганчо Калев ще получи количеството необходимо за 3 машини.

С уважение към родолюбивото войнство от този форум
Полк. Филип Илиев
Сивата маса
Начинаещ
Начинаещ

Мнениеот =VNVV=Rosev » 27 Юни 2011, 20:51

Благодаря предварително а цвета е ясен Dunkelgelb RAL 7028
https://airbrushes.com/product_info.php ... ts_id=2285
принципно RAL -референцията трябва да е достатъчна ,просто в Ямбол не я намерих но мога да я поръчам.Затова и дадох мейл и скайп за връзка ,няма лошо и сам да я поръчаш цвета е имал модулации но принципно ако е RAL 7028 матова няма да е грешна.
Имам и един въпрос към инженерите.Колко струва тази подготовка за отливането-в приблизителна стойност?

на този Щуг 3 се вижда че всеки втори трак е с кух зъб.Защо ,пестене на тегло или нещо друго?
Аватар
=VNVV=Rosev
Ненадминат
Ненадминат

ПредишнаСледваща

Назад към Българско историческо наследство / Bulgarian Historical Heritage